12.7.2025
Cafe Steineriin törmäsin Facebookin Vegaaninen Pori -ryhmässä, kun kahvilan pitäjä päivitti sinne tietoa heidän vegaanisista leipomuksistaan. Steiner toimi aikaisemmin Isossa Karhussa mutta muutti ilmeisesti 2021 Itäpuistossa olevaan rakennukseen, jossa oli muistaakseni ennen sitä italialaishenkinen kahvila, jossa kävin jonkun kerran. Vuonna 2019 kahvila laajeni myös Puuvillaan. Muistaakseni en ole käynyt missään pisteessä aiemmin, mutta nyt intouduin vierailemaan mainittujen päivitysten ansiosta.
Valitettavasti makeaa ei ollut vegaanisena tarjolla: ilmeisesti sitä on tarjolla vaihtelevasti, mikä on kieltämättä hankalaa, etenkin kun likeisessä Caffe Localessa vegaanista makeaa saa useimmiten. Päätin kuitenkin jäädä testaamaan suolaisella puolella härkispatonkia, joka tehtäisiin tilauksesta. Vegaanisena olisi saanut myös salaattibaarista annoksen – ainesvalikoima vaikutti mukavan monipuoliselta.
Patonkini oli varsin hyvä. Härkiksessä oli mausteita, ja patongin pohjalla oleva vegaaninen majoneesi ja härkiksen kumppanina oleva avokado toivat kokonaisuuteen mehevyyttä. Söin leipäni tyytyväisenä.
Makean tarjonnan satunnaisuuden takia kahvila ei kuitenkaan noussut suosikiksi. Täytyypä pistäytyä joskus katsomassa uudelleen.
Cafe Steiner Itäpuisto
Itäpuisto 5
Pori
ma–la 10–15
su suljettu