16.8.2026
Porilainen Turo’s Heavy Kebab on ollut ruokapaikkasuosikkejani vuosikausia. Arvioin sen blogissa jo vuonna 2018, ja sittemmin olemme käyneet vaimon kanssa sekä paikan päällä syömässä että annoksia anoppilaan noutamassa monta kertaa. Vuosien varrella vegaaninen valikoima on kaventunut, sillä burgeria, tofu’n’chipsiä tai pizzaa ei ole enää tarjolla (pizzat ovat poistuneet listalta kaikkiaan), mutta se ei haittaa, sillä talon vöner-annokset ovat niin loistavia, että muuta en kaipaa. Falafelia en siksi ole tullut testanneeksi, mutta täytyisi muistaa joskus.
Hyvän kurkun Facebook-sivuilla olen ylistänyt Turo’sin vöner-rullaa useaan otteeseen, etenkin mukaan otettuina, sillä tiiviinä pakettina tarjottu rulla on parhaimmillaan. Paikan päällä taas olen useimmiten ottanut vönerin ranskalaisilla tai salaatilla. Tällä kertaa päädyin ranskalaisversioon. Annos pitää muistaa kastikkeiden takia tilata vegaanisena.
Ja onhan tämä parasta tällaista. Vöneriä oli taas annoksessa tuhottoman paljon, ohueksi vuoltuna ja mukavasti käristettynä. Kastikkeita oli kunnolla, ja kasviksissa oli monipuolisuutta. Ranskalaisissa oli jonkinlainen grillimauste, joka istuu kokonaisuuteen hienosti. Makua ja vaihtelua riitti isosta lautasellisesta loppuun asti, ja paluumatkalla kohti kotia olinkin sen verran onnellisen täysi, että vaimo sai unisen repsikkakaverin.
Ihan tämän takia kannattaa käydä Porissa.
Turo’s Heavy Kebab
Gallen-Kallelankatu 6
Pori
ma suljettu
ti–to 11–21
pe 11–22
la 12–22
su 12–20
No map

