10.4.2026
Olen kirjoittanut IKEA:n vegaanisesta tarjonnasta kerran aiemmin, vuonna 2018, kun kävimme Tampereen IKEA Bistron hodareilla. Ensin tarjolle tulivat vihannesnakit, ja välillä valikoimassa oli myös perinteisempää nakkia muistuttava, mutta nyt kotisivuilla ei ainakaan näy sitä. Joka tapauksessa minä tykkäsin vihannesnakeista kovasti.
IKEA Ravintolan puolella en ollut tätä ennen käynyt koskaan. Jossain vaiheessa kuulin kuitenkin kasvispyörykkäannoksen perunamuusin muuttuneen vegaaniseksi, ja olisihan se testattava. Viimein tämä tuli mieleen, kun kävimme puutarhaostoksilla läheisissä rautakaupoissa.
Valitsin tietysti 8 ja 12 pyörykän annoksesta jälkimmäisen vaihtoehdon, koska enemmän on enemmän. Perunamuusia ei tullut lautaselle paljon, mutta kyllä sitä pyörykkämäärään nähden oli itse asiassa varsin sopivasti – isommalla jöötillä päivän puutarhatyöt olisivat voineet ruokakoomaantuakin. Kastiketta vegaaniseen versioon ei saa, mutta vaimoni mukaan kastike oli niin mautonta, että en menettänyt mitään. Puolukkahillo ja sinappi sitoivat kokonaisuuden hyvin yhteen minun makuuni.
Ja onhan tämä nyt tosi hyvä annos! Pyörykät ovat varsin hyviä, eivät kokeilemieni vegaanisten ”lihapullien” ihan ykköskärkeä, mutta toisaalta monet tuotteet ovat poistuneet markkinoilta tai muuttuneet harvinaisemmiksi. (Alkuperäisiä Anamma-pyöryköitä muistelen kaiholla, samoin Astrid & Apornan versiota.) Siksi aina välillä mekin käymme ostamassa pakkaseen pussillisen IKEA-pyöryköitä. Pakkasesta valmistaessa IKEA-palleroita pitää muuten aina kypsentää paljon pidempään kuin paketissa suositellaan, mikä on tuottanut lievää ärtymystä.
En minä varmaankaan varta vasten lähde Lempäälästä tänne pyöryköitä syömään, mutta melko matalalla kynnyksellä täällä tulee varmaan poikettua tulevilla ostosreissuilla.
IKEA Tampere Ravintola
Leppästensuonkatu 4
Tampere
ma–pe 10–19.30
la 10–19
su suljettu
No map

