Ravintola Santpauli

"Oma tilaukseni oli tismalleen sama kuin viimeksi: schnitzel, krossiperunoita, hapankaalia ja kurkkukastiketta. Ja olihan tämä nyt ihan sairaan hyvää!"

23.10.2026

Arvioin tämän helsinkiläisen ravintolan marraskuussa 2023, ja vegaanisen schnitzelin kaipuuni on ollut sen jälkeen suunnaton. Vaimon kanssa olisin halunnut käydä täällä monella Helsingin reissulla, mutta ne tahtovat osua alkuviikkoon, jolloin ravintola ei ole auki. Vihdoin sopiva tilaisuus tuli, kun mietin yhteistä illallista vapaaehtoistyön kollegoiden kanssa kesken kirjamessuhulinan. Meitä kykeni kynnelle neljä, kaikki vegaanisen schnitzelin kuvat silmissä.

Oma tilaukseni oli tismalleen sama kuin viimeksi: schnitzel, krossiperunoita, hapankaalia ja kurkkukastiketta. Ja olihan tämä nyt ihan sairaan hyvää! Minusta tuntuu, että scnitzel oli vielä parempi kuin viimeksi: nyt mukana oli pippurisuutta, ja itse leikkeessäkin oli kunnolla makua. Koostumus oli erinomainen. Krossiperunatkin olivat nappisuoritus, ja hapankaalissa oli kunnolla syvyyttä.

Koska oli Oktoberfest-viikko, joimme tarjouksessa olleita litran oluttuoppeja, jotka olivat ystäväni pään kokoisia. Nautin myös oivasta slivovitsistä.

En taida odottaa kolmea vuotta ennen seuraavaa visiittiä.

Ravintola Santpauli
Tehtaankatu 21
Helsinki

ma–ti suljettu
ke–pe 16–23
la 14–23
su 14–20

Kotisivut

Facebook

Lue lisää näistä aiheista:

, ,

Uusimmat arvostelut

Uusimmat suositukset