99 Top Meal

"Tämä oli parhaimpia liemiä joita olen tällaisissa paikoissa maistanut!"

9.1.2026

Kävin tässä Helsingin asemaseudun pienessä nuudeliravintolassa maaliskuussa 2025 ja ihastuin. Tuolloin söin kylmiä vihannesnuudeleita, joista pidin kovasti. Kaikkia tällainen minimalismi ei kuitenkaan niin innosta. Vaihtelevassa lounaslistassa näyttäisi kuitenkin välillä olevan myös lämpimiä keittonuudeliannoksia, joten sellainenkin olisi testattava.

Kiireisenä päivänä ennen ystävän väitöstilaisuutta 99 Top Meal oli juuri sopivasti sijoittunut, ja kuuma liemi kiinnosti kylmässä säässä. En ollut löytänyt viikon ruokalistaa verkosta, joten menin paikalle sokkona. Ensin petyin, kun päivän kasvisannos oli samat kylmät nuudelit, mutta ennen kuin ehdin sanoa mitään, tarjoilija ehdotti vaihtoehdoksi tofunuudeleita. Oivaa palvelua!

Paikka oli täynnä aterioita, mutta odottaessa maistelin lisukepöydän antimista: retikkaa, merilevää ja jotain vihreää vihannesta, jota en tunnistanut. Kaikki oli marinoitu maukkaasti ja yllättävän tulisestikin retikkaa lukuun ottamatta. Tämä on tosi hieno lisä ateriakokemukseen, ja lisukkeillahan voi myös täydentää omaa nuudeliannostaan.

Tofu-nuudelikeitto oli runsas ja tuoksui houkuttelevasti. Tofu oli savustettua tai marinoitua, en ole varma kumpaa, sillä maku sekoittui hienosti täyteläisen liemen kanssa. Tämä oli parhaimpia liemiä joita olen tällaisissa paikoissa maistanut! Kasvikset olivat monipuolisia: paksoita, sipulia, korianteria, kurkkua, porkkanaa, kevätsipulia ja paprikaa ainakin, ja kaikki olivat tuoreita.

Aivan mahtavaa. Lämpimän massun kanssa oli mukava palata talven viimaan.

99 Top Meal
Mikonkatu 8
Helsinki

ma–la 11–20
su suljettu

(Ei kotisivuja eikä Facebook-sivua)

No map

Lue lisää näistä aiheista:

, ,