Päre

"Kaikki oli taas hyvää, pätevää kotiruokaa. Sosekeitto lämmitti mukavasti talvisena päivänä, ja linssimuhennos toi suorastaan nostalgisen olon."

12.1.2026

Kävin tässä porilaisessa lounasravintolassa vaimon ja anopin kanssa vuonna 2021, ja tykästyimme koko porukalla. Sen verran harvoin pääsen Porissa ulos syömään, koska aterioimme tietysti pääosin anoppilassa, että tämä oli vasta toinen visiittini. Olin lukion tiedeviikon vieraana puhumassa ilmastonmuutoksesta, ja aikaa oli juuri sopivasti pistäytyä lounaalle.

Päreessä asioiminen on mukavan mutkatonta. Kun kysyin vegaanisesta ruoasta, kokki huuteli keittiöstä, että hän toisi vegaanisen keiton ja lohkoperunat, muuten linjastosta löytyisi salaatit ja pääruoka. Salaattipuolella kaikki oli vegaanista: otin papu-kuskussalaattia, mehevää punakaali-sipulisalaattia sekä yrttisiä omenapaloja. Talon focaccia-tyylinen leipä on myös vegaanista Lämpimältä puolelta kauhoin linssikasvismuhennosta sekä uunissa kypsennettyjä porkkanoita ja ruusukaalia.

Kaikki oli taas hyvää, pätevää kotiruokaa. Sosekeitto lämmitti mukavasti talvisena päivänä, ja linssimuhennos toi suorastaan nostalgisen olon. Tällaisia ruokia tuli tehtyä opiskelijavuosina jatkuvasti.

Toistan sen, mitä viimeksi kirjoitin: jos asuisin Porissa, söisin täällä varmasti säännöllisesti. Tämän aterian voimin jaksoin pitkän luentopäivän ja kotimatkan.

Päre
Antinkatu 13
Pori

ma–pe 7.30–14.30
la–su suljettu

Kotisivut

Facebookissa

No map

Lue lisää näistä aiheista:

, ,