via Tribunali Ratina

"Taikina ja tomaattikastike ovat juuri sellaisia kuin tämän tyylisessä pizzassa kuuluu, vegaaniset juustot eivät jyränneet tomaattikastiketta alleen, ja Santun Seitanin salami toi hienosti suolaisuutta."

20.1.2026

Arvioin Tampereen Ratinan via Tribunalin edellistä ja ensimmäistä kertaa vajaat vuosi sitten, helmikuussa 2025. Tykkäsin vegaanisesta salamipizzasta, joskin kaipasin siihen tomaattikastiketta. Nimittäin marinaraa lukuun ottamatta via Tribunaleissa oli tosi pitkään tapana rakentaa vegaaaniset pizzat jonkin vihannespyreen varaan. Joskus se toimi, joskus ei – kävin läpi kokemuksia mainitussa arviossa. Jossain vaiheessa viime vuonna pizzeriaketjun listalle kuitenkin tuli Luna Rossa: tomaattikastiketta sekä vegaanista parmesaania ja mozzarellaa. Se sai nopeasti ylistystä useilta tutuilta, joiden ruokamakuun luotan.

Ensimmäinen tilaisuus testata tätä pizzaa tuli työporukkamme toimistolla järjestetyissä juhlissa joulukuussa. Muutimme nimittäin Helsingissä Sofiankadulle, samaan taloon, jossa alkuperäinen via Tribunali toimii. Juhliin tilattiin läjä pizzoja, ja pääsin maistelemaan herkullista Luna Rossaa iloisissa tunnelmissa. Arvion kirjoittaakseni minun täytyisi kuitenkin vierailla paikan päällä jossain via Tribunalissa. Sopiva tilaisuus tuli, kun tapasimme vaimon kanssa armasta kummipoikaamme, joka on lähdössä Italiaan opiskelemaan. (Olemme muuten menossa sinne tuonnempana vierailulle interraililla, joten luvassa on pitkästä aikaa myös blogiarvioita maailmalta!)

Pizza oli erinomainen. Taikina ja tomaattikastike ovat juuri sellaisia kuin tämän tyylisessä pizzassa kuuluu, vegaaniset juustot eivät jyränneet tomaattikastiketta alleen, ja Santun Seitanin salami toi hienosti suolaisuutta. Tämän pizzan myötä via Tribunali liityy ehdottomasti suosikkipizzerioitteni joukkoon: FLIP Tampereella, Daddy Greens Helsingissä, Pizzeria 450° Turussa sekä ennen kaikkea Soossi Joensuussa, parhaista paras.

Jaoimme vaimon kanssa jälkiruoka-annoksen, jossa pieni polentakakkunen tarjottiin karamellikastikkeen ja äimistyttävän hyvän hasselpähkinä-gelaton kanssa. Se oli niiiiin hyvää ja toi mieleen jopa roomalaisen Millenniumin kokemukset. Talon grappavalikoima näytti myös ilahduttavan laajalta.

Via Tribunali Ratina
Vuolteenkatu 1
Tampere

ma–to 11–20.30
pe 11–21.30
la 12–21.30
su 12–19.30

Kotisivut

Facebookissa

No map

Lue lisää näistä aiheista:

, , ,

Uusimmat arvostelut

Uusimmat suositukset